OFFICERS
Chair – Jeanine Jones
Vice Chair – Tim Davis
Secretary-Treasurer – Jennifer Verleger


STAFF
Executive Director – Tony Willardson
Legal Counsel – Michelle Bushman
Water Data Exchange (WaDE) Program Manager – Adel Abdallah
Office Manager – Cheryl Redding
Administrative Assistant
– Julie Groat

WESTERN FEDERAL AGENCY SUPPORT TEAM (WestFAST)
WestFAST Team Members

EXECUTIVE COMMITTEE
David Schade – Alaska
Thomas Buschatzke- Arizona
Jeanine Jones – California  (Chair)
Karla Nemeth – California  (Alternate)*
John Stulp – Colorado
Hal Simpson – Colorado  (Alternate)*
Jerry Rigby – Idaho
David Barfield – Kansas
Tim Davis – Montana  (Vice-Chair)
Jeff Fassett – Nebraska
Tim Wilson – Nevada
Roland Westergard – Nevada  (Alternate)*
John D’Antonio – New Mexico
Garland Erbele – North Dakota
Julie Cunningham – Oklahoma
Thomas Byler – Oregon
Kent Woodmansey – South Dakota
Jon Niermann – Texas
Eric Millis – Utah
Mary Verner – Washington
Patrick T. Tyrrell – Wyoming

Management Subcommittee
Jeanine Jones – California  (Chair)
Tim Davis – Montana  (Vice-Chair)
Jennifer Verleger – North Dakota  (Secretary/Treasurer)
Jerry Rigby – Idaho  (Former Chair)
Tony Willardson  (Executive Director)

WSWC Nominating Subcommittee
Roland Westergard – Nevada  (Chair)
Hal Simpson – Colorado
Jeff Fassett – Nebraska
Garland Erbele – North Dakota
Pat Tyrrell – Wyoming

LEGAL COMMITTEE
David Schade – Alaska
William Staudenmaier – Arizona
Cynthia Chandley – Arizona  (Alternate)*
Jeanine Jones – California
Kevin Rein – Colorado
Jerry Rigby – Idaho
John Simpson – Idaho  (Alternate)*
Kenneth Titus – Kansas
Jay Weiner – Montana
Jim Macy – Nebraska
Tim Wilson – Nevada
Roland Westergard – Nevada  (Alternate)*
Maria O’Brien – New Mexico
Greg Ridgley – New Mexico  (Alternate)*
Jennifer Verleger – North Dakota
Rob Singletary – Oklahoma
Thomas Byler – Oregon
Kent Woodmansey – South Dakota
Jon Niermann – Texas
Norman Johnson – Utah
Alan Reichman – Washington
Chris Brown – Wyoming  (Chair)

Clean Water Act Jurisdiction
Trisha Oeth – Colorado
Barry Burnell – Idaho
Tom Stiles – Kansas
Jennifer Verleger – North Dakota
Jon Niermann – Texas
Lauren Driscoll – Washington
Bill DiRienzo – Wyoming

Non-Tribal Federal Water Needs Subcommittee
Jay Weiner – Montana
Kristen Geddy – Nevada
Susan Joseph-Taylor – Nevada
Greg Ridgley – New Mexico
Jennifer Verleger – North Dakota
Jonathan Allen – Oklahoma
Dwight French – Oregon
Jesse Ratcliff – Oregon
Norm Johnson – Utah
Buck Smith – Washington
Abigail Boudewyns – Wyoming
Chris Brown – Wyoming

Tribal Reserved Water Rights Subcommittee
William Staudenmaier – Arizona
Cynthia Chandley – Arizona
Jay Weiner – Montana
Greg Ridgley – New Mexico
Arianne Singer – New Mexico
Norman Johnson – Utah

WRDA/Corps Policies Subcommittee
Tom Stiles – Kansas
Tim Davis – Montana
Jennifer Verleger – North Dakota

WATER RESOURCES COMMITTEE
David Schade – Alaska
Thomas Buschatzke – Arizona
Karla Nemeth – California
Jeanine Jones – California  (Alternate)*
Rebecca Mitchell – Colorado
John Stulp – Colorado  (Alternate)*
John Simpson – Idaho
Jerry Rigby – Idaho  (Alternate)*
David Barfield – Kansas
John Tubbs – Montana
Tim Davis – Montana  (Alternate)*
Jeff Fassett – Nebraska
Tim WIlson – Nevada
John D’Antonio – New Mexico
Garland Erbele – North Dakota
Julie Cunningham – Oklahoma
Thomas Byler – Oregon  (Chair)
Kent Woodmansey – South Dakota
Jon Niermann – Texas
Eric Millis – Utah  (Vice-Chair)
Maia Bellon – Washington
Steve Wolff – Wyoming

Climate Adaptation and Drought Subcommittee
Jeanine Jones – California (Chair)

Water Information and Data Subcommittee
Lisa Williams – Arizona
Mathew Weaver – Idaho
Lane Letourneau – Kansas
Ginger Pugh – Kansas
Julie Cunningham – Oklahoma
Kent Wilkins – Oklahoma
Ken Stahr – Oregon
Kathy Alexander – Texas
Todd Adams – Utah
Candice Hasenyager – Utah
Steve Wolff – Wyoming

WATER QUALITY COMMITTEE
Vacant – Alaska
Trevor Baggiore – Arizona
Eileen Sobeck – California
Betty Olson – California  (Alternate)*
Trisha Oeth – Colorado
Patrick Pfaltzgraff – Colorado  (Alternate)*
John Tippets – Idaho
Tom Stiles – Kansas
Tim Davis – Montana
Jim Macy – Nebraska
Greg Lovato – Nevada
Vacant – New Mexico
David Glatt – North Dakota
Julie Cunningham – Oklahoma
Shellie Chard – Oklahoma  (Alternate)*
Jennifer Wigal – Oregon
Kent Woodmansey – South Dakota  (Chair)
Jon Niermann – Texas
Scott Baird – Utah
Erica Gaddis – Utah  (Alternate)*
Maia Bellon – Washington
Kevin Frederick – Wyoming  (Vice-Chair)
Todd Parfitt – Wyoming  (Alternate)*

Clean Water Act Subcommittee
Trisha Oeth – Colorado
Barry Burnell – Idaho
Tom Stiles – Kansas
Jennifer Verleger – North Dakota
Todd Chenoweth – Texas
Lauren Driscoll – Washington
Kevin Frederick – Wyoming

 

Water Quality/Quantity Nexus Workgroup
Tom Stiles – Kansas
Kent Woodmansey – South Dakota